Miejscowe stosowanie witamin A i E wspomaga objawowe leczenie przewlekłego zanikowego zapalenia gardła

Witamina A w preparacie GardVit A+E spray na suche gardło.

Stosowanie witaminy A ułatwia regenerację błony śluzowej jamy ustnej i gardła

Dla utrzymania prawidłowych funkcji błony śluzowej gardła korzystne jest miejscowe stosowanie kompleksowego połączenia witamin A i E.  W tym celu można stosować

  • robione w aptece z przepisu lekarza płukanki z witaminami A i E (więcej o płukankach czytaj tutaj: Witaminowe płukanki do gardła.),
  • rozgryzać w ustach kupione w aptece kapsułki z wit. A i E lub
  • użyć gotowego preparatu witaminami A i E w formie sprayu do gardła np: GardVit A+E lub GardVit olive A+E.

Korzystny wpływ witaminy A na błony śluzowe został potwierdzone przez naukowców w zatwierdzonych oświadczeniach zdrowotnych dla preparatów zawierających witaminę A. Należy podkreślić, że miejscowego działania witaminy A na błonę śluzową gardła nie uzyskamy przez połknięcie tabletki lub kapsułki.

Ilość witamin ma znaczenie

  • Samo określenie, że preparat zawiera witaminy A+E jest niewystarczające i często może być mylące. Preparat musi mieć odpowiednie ich stężenia by mógł odnieść jakiekolwiek działanie miejscowe.
  • preparaty GardVit A+E, GardVit olive A+E i Cantavit A+E, które zawierają duże standaryzowane ilości wit. A i E. W preparacie GardVit A+E ilości witaminy A w jednej aplikacji wynosi 200 µg, witaminy E 2 mg, co przy zalecanym dawkowaniu stanowi 75% *ZDS dla witaminy A i 50% *ZDS dla witaminy E. (*ZDS- zalecane dzienne spożycie)
  • dla porównania czysta oliwa z oliwek w jednej łyżce stołowej (13,5g oliwy) nie zawiera żadnych ilości witaminy A i śladowe ilości witaminy E 1.94mg.

GardVit używanie witaminy E

Stosowanie witaminy E

Jej głównym i udowodnionym zadaniem jest wspomaganie i ochrona komórek organizmu przed działaniem stresu oksydacyjnego (działanie wolnych rodników) oraz utrzymanie integralności błon komórkowych.

* Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o typach przewlekłego zapalnia gardła (w tym zanikowego) przeczytaj informację z Wikipedii

WAŻNE:

Jeżeli chrypka lub inne problemy z głosem utrzymują sie ponad dwa tygodnie, taką dolegliwość zawsze trzeba skonsultować z lekarzem laryngologiem.