Aloes właściwości leczniczeAloes – właściwości lecznicze

Znany od wieków wyciąg z liści aloesu stanowi naturalny preparat ochronny, łagodzący i wzmacniający siły obronne organizmu. Zastosowanie aloesu do celów medycznych, kosmetycznych, ochronnych znane jest od stuleci. Warto jest poznać bliżej właściwości aloesu (aloes właściwości).

Przyspiesza gojenie ran​​

​Żel aloesowy aktywizuje fibroblasty odpowiedzialne za gojenie ran. Fibroblasty są to specjalne komórki tkanki łącznej produkujące substancje, które budują „rusztowanie” dla tkanek. Zaktywizowane fibroblasty rozmnażają się szybciej i wysyłają sygnały powodujące szybszy wzrost naczyń krwionośnych.

Działa przeciwzapalnie

Przejawia się w redukcji produkcji prostaglandyny E2 z kwasu arachidonowego​​.

Korzystnie w​pływa na układ odpornościowy​

​​Zawarta w aloesie glikoproteina alprogen hamuje wymianę wapnia w mastocytach zmniejsza uwalnianie histaminy i leukotrienów. W badaniach na myszach wykazano, że mukopolisacharyd acemannan zawarty w aloesie stymuluje syntezę interleukiny 1 (IL-1).

Nawilża komórki organizmu​

Zawarte w aloesie mukopolisacharydy ułatwiają wiązanie wody przez co wspomagają i ułatwiają nawilżanie.

Działa przeciwbakteryjnie

Sok z aloesu zawiera aż 6 związków mających działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe.
Są to lupeol, kwas salicylowy, azotowe związki mocznika, kwas cynamonowy, fenole, siarka.

Przeczyszcza

Zawarte w aloesie antrachinony wykazują działanie przeczyszczające przyspieszając ruchy jelita, zatrzymanie wody w jelicie i przyspieszenie wydzielania.

Działa przeciwwirusowo

Składnik soku z aloesu – Antrachinon – alon inaktywuje bezpośrednio niektóre wirusy (herpes simplex, varicella zoster, influenza)​. Jest to działanie bezpośrednie na niektóre wirusy.

Chroni skórę przed promieniowaniem UV i gamma

​​Po użyciu aloesu w skórze wytwarzane jest białko metalotioneina (MT) o właściwościach silnie przeciwutleniających które ma wpływ na uruchamiane reakcji hamujących niekorzystne działanie promieniowania UV i gamma na skórę.

Więcej możesz przeczytać o aloesie pod następującymi linkami: